Ünlü İş İnsanı Murat Ülker Kimdir?

tarafından
345
Ünlü İş İnsanı Murat Ülker Kimdir?

Ünlü İş İnsanı Murat Ülker Kimdir?

Ünlü iş insanı Murat Ülker kimdir? Murat Ülker 1959 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türk sanayici ve iş adamıdır. Murat Ülker’in aslı kırım olmaktadır. Dedesi hoca İslam efendidir. Murat Ülker’in dedesi fatih medresesi mezunu olan bir muallimdi. Babasının ismi Sabri Ülker’dir. 1920 yılında Aluşta’nın köyünde dünyaya gelmiştir. Aile olarak 1929 yılında İstanbul’a göç etmişlerdir. Murat Ülker 3 çocuğun en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Türkiye’nin en zengin iş adamlarından olan Murat Ülker lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi mezunudur. Amerika’da ünlü firmada staj yapmıştır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Murat Ülker

Ünlü iş adamı Murat Ülker kimdir?  1940’lı yılların başlarında Murat Ülker’in babası ile amcası birlikte şekerleme işine girmişlerdir. 1944 yılında bisküvi üreterek Ülker adını vermişlerdir. Gelişerek büyümüşler ve Yıldız Holding’e dönüşmüşlerdir. Ülker markası giderek ünlenmiştir.

Markaları Ülker olduğu için ve bütün iş çevresi bu soy ismiyle tanıdığından dolayı ailenin önceki soy ismi olan Berkecan’ı değiştirmişlerdir. Tıp doktoru olan Profesör Asaf Ataseven’in kızı olan Betül Ataseven ile evli olmaktadır. Fatih, Mustafa ve Yahya adında üç oğlu vardır. Oğlu Yahya, Koç Üniversitesi’nde ekonomi işletme tahsili yapmaktadır. Mustafa, Özel Üsküdar Amerikan lisesinde okumaktadır. Fatih ise özel sev Amerikan Koleji’nde eğitim görmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı olan Ahmet Davutoğlu ile lise döneminden sınıf arkadaşıdır. Murat Güler’in hobileri arasında ailesi ile birlikte vakit geçirmek, seyahat etmek ve yelken sporları yer almaktadır. Sosyal medyayı oldukça aktif bir şekilde kullanır. Modern resim ve hat sanatlarına karşı ilgisi vardır ve sanat koleksiyonunu yakından takip etmektedir. Basketbola ilgisi ve desteği vardır. 1993 yılında Ülkerspor basketbol kulübünün kurulmasında etkin bir rol oynamıştır Ülkerspor 2016 yılında; Fenerbahçe ile birleştiği zaman birçok genç yetenek yetişmiştir. 2015 yılında; Forbes ekonomi dergisinin yapmış olduğu araştırma ile; 4,4 milyar dolar serveti ile Türkiye listesinde birinci sırada yer almıştır. Dünyada ise en zenginler listesinde 369. Sırada yer almıştır.

Doğum Tarihi :  21 Mart 1959

Eşi : Betül Ülker

Nereli : İstanbul

Çocukları: Yahya Ülker, Fatih Ülker, Mustafa Ülker

iş : Ülker ( byiyecek ve içecek , spor, sanat )

Öğrenim Durumu : Boğaziçi Üniversitesi

Ülker Sosyal medya hesabı : Link ile devam.

 

Bir önceki yazımız olan Azad Yılmaz Kimdir ? başlıklı makalemizde Azad Yılmaz, Azad Yılmaz kaç yaşında ve Azad Yılmaz kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.