Hakkımızda

Hakkımızda bilgisi için sizlere detaylandırmak; biyografikim.com, kamuya mal olmuş bireylerin, yaşamları, günümüze kadar olan bilgilerinin derlendiği ve toplandığı bilgi paylaşım yayınıdır. Alfabetik olarak kamuya mal olmuş kişiler. meslekleri doğum tarihleri doğum yerleri. başarıları gibi birçok alanda derlenen bilgilerin genel olarak paylaşımıdır. Çeşitli kaynaklardan derlenen bilgiler dönemsel zamanlarda güncellenerek, kullanıcılara en güncel biyografiyi sunmayı amaç olarak ediniyoruz.

Eğer eksik gördüğünüz veya hatalı olan biyografilerin olduğunu düşünüyor iseniz iletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kamuya Mal Olmuş Kişi  Tanımı ve Hakkımızda

Kamuya mal olmuş kişilerin kişilik haklarına yapılan müdahaleler özel kişilerden farklı biçimde ele alınır. Basın yoluyla kişilik hakkına müdahale edilen kişinin kamuya mal olmuş bir kişi olması.

Kamunun bilgi almakta üstün bir yararı söz konusu olduğunda, müdahaleyi hukuka uygun hale getirebilir.

Kamuya mal olmuş kişiler, toplumsal hayatın çeşitli alanlarında öne çıkarak toplumun ilgisini üzerlerinde toplayan ve haklarında bilgi edinmek bakımından toplumun meşru bir menfaatinin bulunduğu kişilerdir.

Kamuya mal olmuş kişi kavramı dar anlamıyla bulundukları mevki, yerine getirdikleri görevler veya faaliyetleri ile toplumun ilgisini sürekli olarak üzerlerinde toplayan kişileri ifade eder. Geniş anlamda kamuya mal olmuş kişi kavramı ise, münferit, sıra dışı bir olayla bağlantısı dolayısıyla toplumun ilgisini geçici olarak üzerlerinde toplayan kişileri de kapsamına alır.

Kişinin kamuya mal olması, onun bu yöndeki iradesi ile gerçekleşebileceği gibi, tamamen iradesi dışında da gerçekleşebilir. Kamuya mal olma, yer ve zaman bakımından göreceli bir kavram olup, kişinin kişilik haklarına müdahale edildiği yer ve zamanda bu niteliği taşıyıp taşımadığı belirleyicidir.

Biyografikim Ailesi Olarak Sizler için Tüm ünlülerin bilgileri her geçen gün yeniyelerek sizler tam bilgilendiriliceksiniz. Bizlere abone olarak takipte kalabilirsiniz. En yakın zamanda ise youtube kanalımızı tanıtımını yapıcağız.

 

https://biyografikim.com/

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.