Ünlü iş adamı Aydın Doğan Kimdir?

tarafından
568
Ünlü iş adamı Aydın Doğan Kimdir?

Aydın Doğan Hayatı

Doğan Holding onursal başkanı ünlü iş insanı Aydın Doğan kimdir? Aydın Doğan, Gümüşhane şehrinde 15 Nisan 1936 tarihinde dünyaya gelmiştir. Lise öğrenimi için Erzincan’da bulunmuş, üniversite eğitimi için ise İstanbul’da Marmara Üniversitesi’ne gitmiştir. Aydın Doğan, Sema Doğan ile evlidir. Dört çocuk babası ve altı torun sahibidir. Aydın Doğan, lastik, bisiklet, radyo, ticari araç, iş ve iş araçları tüccarlığı gibi birçok meslek dalında aktif olarak rol oynamıştır. 1958 yılında ise kendi şirketini kurmuştur. 1970 senesine kadar ecza depoculuğu ile uğraşmış sonrasında ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulunmuştur. 1979 senesinde Milliyet gazetesini satın alıp medya sektörüne girmiştir. Bu adımıyla Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası başkanı olmuştur. Doğan Holding onursal başkanı, iş insanı ve eski medya patronudur. Kendisi, Forbes Türkiye tarafından 2017 senesinde hazırlanan ”En Zengin 100 Türk” listesinde 1,1 milyar dolarlık servetiyle yer almaktadır.

Ünlü iş adamı Aydın Doğan Kimdir?

İş insanı, Doğan Holding onursal başkanı ve eski medya patronu olan Aydın Doğan, 1958 yılında kendi şirketini kurmuştur. Bu tarihten önce birçok farklı iş dalıyla ilgilenmiştir. Şirketi kurduğu dönemde ise ticari araçtan iş ve inşaat makineleri tüccarlığına kadar birçok farklı sektörde hizmet vermiştir. 1996 yılında Aydın Doğan Vakfı’nı kurmuştur. Bu vakıf sayesinde kültür, eğitim ve sosyal alanlarda gerçekleştirdiği faaliyetleri tek çatı altında toplamıştır. Doğan, kendi ismini ve aile bireylerinin isimlerini taşıyan sekiz okul yaptırarak eğitime verdiği önem ile de dikkat çekmiştir.

Aydın Doğan Kariyeri

Aydın Doğan, Tokyo’da düzenlenen Dünya Yayıncılık birliği toplantısında yönetim kuruluna getirilen ilk Türk insanı olmuştur. Bunun yanında Ege Üniversitesi’nden fahri doktora unvanı almış, Dünya Gazeteler Birliği Toplantısı’nda da yönetim kuruluna getirilen ilk Türk olmuştur. Doğan Medya grubunda Kanal D, CNN Türk gibi 21 TV kanalı ile beraber Posta ve Hürriyet gibi Türkiye’nin ünlü gazetelerini bünyesinde barındırmaktadır. Aydın Doğan kurduğu saygın vakıfla adından söz ettiriyor, düzenlediği ödül törenleri ile edebiyat, müzik, mimarlık ve sosyal bilimlerle uğraşan çeşitli kişilere destek olmaya devam ediyor.

Doğum tarihi: 15 Nisan 1936 (84 yıl yaşında), Kelkit
Eşi: Sema Doğan
Çocukları: Arzuhan Doğan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Begümhan Doğan Faralyalı, Hanzade Doğan Boyner
Torunları: Aydın Doğan Yalçındağ, Şevket Emrecan Sabancı, 
Kardeşleri: Hikmet Ataman, Şöhret Paşabeyoğlu,
Ebeveynleri: İrfani Doğan, Yaşar Doğan

Ünlü iş adamı Aydın Doğan Kimdir? sorusunun cevabı ile sizlere aydının sosyal medya hesabını sunuyorum link ile

Bir önceki yazımız olan Azad Yılmaz Kimdir ? başlıklı makalemizde Azad Yılmaz, Azad Yılmaz kaç yaşında ve Azad Yılmaz kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.