Ferit Şahenk Kimdir?

tarafından
329
Ferit Şahenk Kimdir?

Ferit Şahenk Hayatı

Ünlü iş insanı Ferit Şahenk kimdir? Ferit Şahenk, Niğde ilinde 1964 yılında doğmuştur. Garanti Bankası ve Doğuş Holding yönetim kurulu başkanıdır. 1987 yılında Boston Koleji’nden mezun oldu. Burada mezun olduğu bölüm pazarlama ve insan kaynaklarıdır. 1988 yılında ise Manufacturers Hannover’da bankacılık stajı yaptı. Üniversite tahsilini Harvard Üniversitesi’nde Owner/President programı ile tamamladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra; Türkiye’ye dönen Şahenk, aile şirketinde çeşitli görevlerde yer aldı. 1991 senesinde Garanti Menkul Kıymetler Şirketi’ni kurdu. Bu şirket 1994 senesinde Doğuş Holding’in yatırım bankası haline geldi. 1990-1997 yıllarında Doğuş Otomotiv Grubu yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Babası Ayhan Şahenk’in geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmesinin ardından ise; Doğuş Holding’in başına geçti. Şu anda Doğuş Holding çatısı altında çalışan 20.000 kadar insanın iş vereni konumundadır.  Ünlü iş insanı Ferit Şahenk, Diana Şahenk ile evlidir. Şahenk’in Defne isminde bir kız çocuğu vardır.

Ferit Şahenk Kimdir?

Ferit Şahenk, koyu bir Fenerbahçe taraftarı olması ile bilinmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü için önemli yatırımlar yapmıştır. Spor Kulübü’nün yaptığı önemli transferler için finansal kaynak olmuştur. Ayrıca kulübün 2012 yılında yaptığı Moussa Sow transferinde oldukça önemli bir rolü bulunmaktadır. Ferit Şahenk kulübe sağladığı maddi desteğe rağmen Fenerbahçe yönetiminde hiç görev almamış, başkanlıkta bulunmamıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kongre üyesi ve aynı zamanda 1907 Fenerbahçe Derneği’nin yöneticisi olarak bilinmektedir.

Ferit Şahenk Kariyeri

Yaptığı önemli yatırımlarla Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan iş insanı Ferit Şahenk. Yurtdışında eğitim görmüş, eğitimlerinin sonucunda Türkiye’ye dönüp burada yatırım yapmıştır. Bankacılık ve finans sektöründe Garanti Bankası çatısında birleşen, Garanti Factoring, Garanti Emeklilik ve Hayat, Garanti Yatırım gibi önemli oluşumlar bulunmaktadır. Aynı zamanda Doğuş Holding çatısı altında gayrimenkul alanında da yatırımları bulunmaktadır. İstinye Park, Gebze Center gibi önemli oluşumlar Doğuş Holding kapsamında yer almaktadır. Bununla beraber Nus-et, Kahve Dünyası gibi restoranlar yine Doğuş Holding bünyesinde hizmet sağlamaktadır. Medya sektöründe de önemli yatırımları bulunan Doğuş Holding, Discovery Channel, e2, Kral Pop TV gibi kanalları bünyesinde barındırmaktadır.

Sosyal medya hesapları : Link burada.

Bir önceki yazımız olan Azad Yılmaz Kimdir ? başlıklı makalemizde Azad Yılmaz, Azad Yılmaz kaç yaşında ve Azad Yılmaz kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.