Zeliha Ağrıs Kimdir – Dünya şampiyonu

tarafından
521
Zeliha Ağrıs Kimdir – Dünya şampiyonu
Zeliha Ağrıs Kim - Dünya şampiyonu

Zeliha Ağrıs Kim - Dünya şampiyonu

 • Ortalama Puan
  0.0

Zeliha Ağrıs kimdir, nereli, kaç yaşında?

Zeliha Ağrıs Avrupa Taekwondo Şampiyonasında yarı finale yükselerek bizleri gururlandırdı. Yılmadan çalışmalarına devam ederek şampiyonada birinciliği göğüsleyerek tarihe geçti.

Zeliha Ağrıs, 2017 yılında 53 kilo kategorisinde dünya şampiyonu olmayı başaran milli tekvandocudur. On yaşından itibaren tekvando yapmaya başlayan Zeliha Kızımız sonra ailesinin desteğini arkasına alarak profesyonel bir kariyer oluşturmayı başarmıştır.

2011 yılında başlayan profesyonel kariyeri boyunca uluslararası müsabakalarda 8 altın madalya7 gümüş madalya ve 15 bronz madalya kazanmıştır. Şu ana kadar en ses getiren başarısı ise 2017 yılında Güney Kore’nin Muju şehrinde gerçekleştirilen Zeliha Ağrıs Dünya Şampiyonasında kazandığı altın madalyadır.

Günde 4-5 saat antrenman yaparak kendisini sürekli olarak geliştiren Milli Taekwondocu Zeliha’nın en büyük hedefi Olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmektir.

zeliha ağrıs kim

Zeliha Ağrıs  20 Nisan 1998 yılında Konya Beyşehir’de doğdu. 29 Haziran 2017 tarihinde ilk kez katıldığı Dünya Tekvando Şampiyonası’nda 53 kiloda şampiyon olarak ülkemize altın madalya kazandırdı.

Annesinin adı Ayşe Ağrıs’dır. 10 yaşında spora başlayan Zeliha Ağrıs, Konya’da yaşamakta ve Selçuk Üniversitesinde eğitimine devam etmektedir.

Henüz küçük bir çocukken babasının lokantasına gelen tekvandocu ağabeyler ve ablalara imrenerek bu spora başlamış. Babası emekli bir futbolcu olan Ağrıs’ın ablası Merve ise evlenmeden önce futbol hakemliği yapmıştır.

Kendi ifadesiyle “Sosyal hayatım sıfır. Mesela çıkayım, bir AVM’ye gideyim, alışveriş yapayım, makyaj yapayım, dışarı çıkayım, kesinlikle yok. Zaten antrenmanlarda o kadar yoruluyorum ki, bir sonraki antrenmana kadar dinlenmekten başka bir şey yapamıyorum. Bu konudan da hiç şikâyetçi değilim” diyor.

Zeliha Ağrıs’ın profesyonel geçmişi

Zeliha Ağrıs bugüne kadar 94 kayıtlı mücadeleye katılmış ve bunlardan 54 tanesini kazanmıştır. Yaklaşık 50 uluslararası turnuvada mücadele ederek pek çok başarı elde etmiştir.

2013 yılında Porto’da gençler arasında gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda 3. olmuştur.

2014 yılında katıldığı uluslararası şampiyonalarda tekrar tatamiye çıkmayı başarmış ve başarılarına devam etmiştir. 2014 Avrupa Klüpler Şampiyonasında altın madalya kazanmıştır. 2016 yılında WT Başkanlık Kupasında altın madalya kazanmış hemen ardından 2017 yılında ise Avrupa Şampiyonluğunda bronz madalya kazanmıştır.

2017 yılı kariyeri açısından yeni bir başlangıç olarak görülebilir. 18 yaşını yeni bitirmiş olmasına rağmen katıldığı Büyükler Dünya Şampiyonası’nda 1. olmayı başarmış genç yaşında altın madalya kazanarak Dünya Şampiyonu olarak adını altın harflerle tarihe yazdırmıştır.

Hamburg’ta yapılan German Açık turnuvasında 1. olduktan sonra Zagreb’te gerçekleştirilen Avrupa Kulüpleri Şampiyonası’na katılım gösterip altın madalya kazanmıştır.

Zeliha Ağrıs, 2020 yılından sonra tatamiye çıkma konusunda istikrarlı bir performans ortaya koymuştur. 53 kilodaki mücadelelerde oldukça iyi sonuçlar elde etmiş ve bir bakıma 2022 yılında Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanacağının sinyallerini vermiştir.

Bazı Başarıları;

 • Avrupa Kulüpler Şampiyonası (2014) – Altın Madalya
 • WT Başkanlık Kupası – Avrupa (2016) – Altın Madalya
 • Avrupa Şampiyonası (2016) – Bronz Madalya
 • Sırbistan Açık (2016) – Altın Madalya
 • Avrupa Kulüpler Şampiyonası (2017) – Bronz Madalya
 • Avrupa Şampiyonası (2017) – Bronz Madalya
 • Dünya Şampiyonası / Muju (2017) – Altın Madalya
 • Avrupa Şampiyonası (2018) – Altın Madalya
 • Belçika Açık – (2018) – Altın Madalya
 • Ekstra Avrupa Şampiyonası (2019) – Gümüş Madalya
 • Almanya Açık (2020) – Altın Madalya
 • Avrupa Kulüpler Şampiyonası (2020) – Altın Madalya
 • Avrupa Şampiyonası (2021) – Gümüş Madalya
 • WT Başkanlık Kupası (2021) – Bronz Madalya
 • İsveç Açık (2022) – Gümüş Madalya
 • Avrupa Şampiyonası (2022) – Altın Madalya

Bir önceki yazımız olan Nagihan Karadere Kimdir başlıklı makalemizde Nagihan Karadere, Nagihan Karadere eşi ve Nagihan Karadere evlimi hakkında bilgiler verilmektedir.