Tayfun Talipoğlu Kimdir

tarafından
77
Tayfun Talipoğlu Kimdir
Tayfun Talipoğlu Kimdir

Tayfun Talipoğlu Kimdir

  • Ortalama Puan
    0.0

Tayfun Talipoğlu Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşında, Nerede ve Nasıl Öldü?

TAYFUN TALİPOĞLU KİMDİR?

Tayfun Talipoğlu, 1962 yılında Kars’da doğmuştur. Annesi Gökçen Talipoğlu’dur. Babası Yunus Yalçın Talipoğlu şeker fabrikalarında memurdu. Malatya Şeker İlkokulunda başladığı ilkokulu Eskişehir Yunus Emre İlkokulu’nda tamamladı. Ardından ortaokulu Eskişehir’de, liseyi Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi.

Siyasi görüşleri nedeniyle kaymakam yapılmadı. Sebep de Ankara Siyasal Bilimler Fakültesi’nde sağcı ve solcular arasında imza toplayarak YÖK’e karşı eylem başlattığı iddiasıyla komünist damgası yemiş.

Geçimini sağlamak için kargoculuk, 7 sene kadar Ankara düğün salonlarında ve pavyonlarında orkestra solistliği gibi birçok değişik iş yaptı. Gazetecilik hayatına Milliyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı, sonra Star1 televizyonunda daha sonra da ATV’de haber muhabiri olarak devam etti.

1995 yılında ATV’de başladığı “Bam Teli” programını 1999 yılından sonra NTV’de devam ettirdi. Bam Teli programıyla yıllarca Anadolu’nun acı, tatlı tüm gerçeklerini ekrana yansıttı. Takvim, Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet ve T.C. Resmî Gazete gazetelerinde köşe yazarlığı da yaptı. Aynı zamanda Türkiye Unicef’in ve Unicef Türkiye Milli Komitesi’nin Unicef İyi Niyet Elçisidir.

Tayfun Talipoğlu’nun Benim Yolum. Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular, Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi, Çoluk Çocuk Yazıları, Eşekle Gelen Aydınlık yayınlanmış kitaplarıdır. Seyyah ve Bam Teli Yol Müzikleri adlı şiir ve türkü kasetleri de vardır.
2008 yılının haziran ayından sonra TRT-1 de Bam Teli programının yanı sıra “Nasılsınız” isimli bir tartışma programı da yapmıştır.

2011 yılında Bam Teli programını Tv8’de devam ettirdi.
2012 yılında Bingöl’de yapılan Şehr-i Göl isimli konutların reklam filminde rol aldı. 2007 yılında Lays cipslerinin reklam filminde oynadı.

Tayfun Talipoğlu, Filiz Talipoğlu ile evli olup Candaş adında bir oğlu vardı.
Tayfun Talipoğlu 2015 Genel Seçimleri’nda CHP’nin 5. sıradan Aydın Milletvekili adayıydı.
21 Mart 2017 tarihinde İzmir’deki evinde fenalaşıp Katip Çelebi Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Tayfun Talipoğlu 55 yaşında öldü.

Kitapları :

2004 – Benim Yolum.
2004 – Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular
2004 – Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi
2006 – Çoluk Çocuk Yazıları
2006 – Eşekle Gelen Aydınlık
2016 -Yol Hikayeleri
2016 – Bir Yol Hikayesi

Filmleri :

Görüntü Yönetmeni :
2010 – Tavşanım (Kısa Film)

Oyuncu :

2016 – Fırıldak Ailesi Orta Dünya (Seslendirme) (Sinema Filmi)
2014 – Kırmızı (Akil Delisi) (Sinema Filmi)
2014 – Analı Oğullu (TV Dizisi)
2013 – Süper İncir (Sinema Filmi)
2008 – Dur Yolcu (Saya Recep) (TV Dizisi)
2005 – Dikkat Şahan Çıkabilir (Kendisi) (TV Dizisi)
1998 – Sıcak Saatler (Kendisi) (TV Dizisi)

Tayfun Talipoğlu Kimdir

Tayfun Talipoğlu Kimdir