Mahidevran Sultan Kimdir?

tarafından
177
Mahidevran Sultan Kimdir?

1500 yılı civarlarında doğan Mahidevran Sultan’ın kökeni Arnavut’tur. Fakat bazı kişiler kökenin Kırıma’a da dayandığını söylemektedir. Gülbahar Sultan adı ile bilinen Mahidevran Sultan, Şehzade Mustafa’nın annesi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın da eşidir. Bir dönem boyunca haseki sultanlık yapan mahidevran sultan kimdir? kısaca bir göz atalım.

Mahidevran Sultan’ın Hayatı

Doğumunun 1500 yılına denk geldiği düşünülmektedir. Kökeninin Kırım yada Arnavut olduğu düşünülen Sultan, Manisa Saray’ında Kanuni Sultan Süleyman ile tanışmıştır. Bu esnada Kanuni Sultan Süleyman şehzadedir ve gittiği haremde Mahidevran Sultan ile tanışmıştır. Kanuni ilk çocuğu olan Mustafa’yı ilk kez kucağına almıştır.

Kanuni Sultan Süleyman ani bir şekilde tahta geçince Şehzade Mustafa İstanbul’da yer alan saraya yerleştirilmiştir.

Mahidevran Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın ikinci eşi Hürrem Sultan geldiğinde gözden düşmüştür. Bu kişiler dışında birinci Süleyman’ın Gülfem Hatun ve Fülane Hatun adlı iki eşi daha olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman’ın bu kadınlardan toplamda on çocuğu olduğu söylenmektedir.

Şehzade Mustafa’yı Kaybetti

Babadan oğula geçen taht sırası Şehzade Mustafa’da iken talihsiz bir şekilde Mustafa hayatını kaybetmiştir. 6 Ekim 1553 yılında birinci Süleyman oğlu Mustafa’yı kendisini tahtan indirmeyi planladığını dile getirerek boğdurtmuştur.

Mahidevran Sultan ise Şehzade Mustafa’nın ölümünün ardından Bursa’ya sürülmüştür. Bu esnada kızı da yanında yer almaktadır. Mahidevran Sultan Bursa’da uzun yıllar boyunca çekişmeli bir hayat yaşamıştır.

Fakat Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra hayatı daha da kolay hale gelmeyi başarmıştır. Ferahlığa kavuştuğu dönemlerde tüm borçlarını ödetip kendisine ödenek bağlatmayı sağlamış ve böylece rahata kavuşmuştur.

Mahidevran Sultan’ın Ölümü

Hayatta olduğu esnada oğlunun ölümünü gören Mahidevran Sultan 1581 yılının Şubat ayında hayatını kaybetmiştir. Bursa’da gözlerini kapatan Mahidevran Sultan’ın mezarı da Bursa Muradiye Külliyesi’nde yer almaktadır.

Kendisine verilen ödenekler ile geçinmekte olan Mahidevran Sultan, oğlu Mustafa’nın Muradiye’de yer alan mezarının üzerine Mustafa-i Cedit Türbesini yaptırmıştır. Yaptırmış olduğu türbenin bakımlarını karşılayabilmek için evinin yanında yer alan iki değirmeni ve yüz bin dirhem gümüş parayı vakıf etmiştir. 3 şubat 1581’de vefatının ardından oğlunun yanına gömülmüştür.

Bir önceki yazımız olan İsmail Küçükkaya Kimdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.