Kerem Önder Kimdir?

tarafından
3143
Kerem Önder Kimdir?

Youtube’de yayınladığı vaaz ve fetvaları ile fenomen olan Kerem Önder kimdir? Youtube’de İlim Yayma Cemiyeti isimli video kanalı ile, 215 bin abone sayısına ulaşan Kerem Önder, İhramcızâde İlim Yayma Derneği vaazcısıdır. Hadis, tefsir Akaid, Fıkıh, Siyer ve Tasavvuf gibi İslam ilimleri konularında, Youtube’de videoları bulunmaktadır.

Kerem Önder Hangi Tarikata Mensup?

Kerem Önder kendi deyimi ile İsmailağa cemaatine, Mahmut Efendi’ye kalben bağlı olduğunu, hiçbir tarikata üye olmadığını belirtmektedir. İslam ilmi konusunda açıklamaları Allah rızası için yaptığını, karşılığında herhangi bir gelir elde etmediğini de belirtmektedir.

Kerem Önder Hangi Konularda Vaazlar Verir?

Kerem Önder İslami konularda vaazlar vermekte olup, özellikle evlilik konusunda gündem olan açıkları bulunmaktadır. Kerem Önder kız çocuklarının evlenme yaşının 17 başlaması gerektiğini, 18-19 yaşlarının en uygun yaşlar olduğunu açıklamıştır.

Kerem Önder’in, kız 17 yaşına geldiyse hemen vereceksin, açıklaması uzun süre gündem olmuştu. Ateist düşüncelerin tezlerini çürütmek için, Da Vinci örneğini vererek, her güzel eserin kendiliğinden oluşmadığını belirterek, bir yaratıcının olduğuna yönelik açıklamalarda bulunmuştur.

Kerem Önder, kimi çevreler tarafından Post Modern anlayışın ortaya çıkarttığı kişilerdendir. Kerem Önder’in bazı videoları;

  • Nakşibendi yolunun 11 esası,
  • En etkili psikolog Zikir,
  • Tevhit nedir? Abdulkadir Geylani’den ümmetine nasihatlar,
  • Fetih başladı! Nasr Suresi tefsiri,

Gibi İslami nasihatlerin yer aldığı birçok videosu bulunmaktadır. Kerem Önder’in, keremonder.com isimli resmi web sitesinde de dini konular üzerinde yorumları bulunmaktadır.

Kerem Önder Kimdir?

Kerem Önder Kimdir?

Kerem Önder Neden Tepki Topladı?

İhrancızade İlim Yayma Cemiyeti vaizi Kerem Önder’in migren konusunda kadınlara yönelik açıklamada, kocası gel cima edelim dediğinde, kadının başım ağrıyor dediği için migren olduğuna yönelik açıklamaları, gerici düşünce olarak birçok çevre tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Kerem Önder Aslen Nerelidir?

Aslen Diyarbakır’ın Ergani ilçesinden olan Kerem Önder, İstanbul, Zeytinburnu’nda yaşamaktadır. 7,8 yaşlarda babasının isteği üzerine dini ilimler öğrenmek için eğitim almış, daha sonraları kendi isteği ile İslami ilimlere gönül vermiştir. 2013 yılında dini sohbetlere ait ses kayıtlarını, sosyal medyada yayınlayarak ismini duyurmuştur. Kerem Önder Youtube, Twitter, Facebook ve Instagram sosyal mecralarını aktif olarak kullanmaktadır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ezgizem Kimdir? başlıklı makalemizde Ezgizem, Ezgizem Kim? ve Ezgizem Kimdir? hakkında bilgiler verilmektedir.