İran Uyanıyor Devrim ve Umut Üzerine Bir Biyografi pdf oku

tarafından
4
İran Uyanıyor  Devrim ve Umut Üzerine Bir Biyografi pdf oku

“Demokratik toplumlardaki bireylerin özgürlük ve güvenliği, insanlığın en büyük başarısı olan evrensel insan hakları için mücadele eden Şirin Ebadi gibilerinin özgürlük ve güvenliğiyle ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlıdır. Ülkesinde ve ötesinde insan haklarının en sağlam savunucularından biri ve içten bir Müslüman olan Ebadi, Müslüman toplumlarda yaşayan pek çok kişi için İslam ve demokrasinin uyumlu olduğu yönünde bir umudu temsil etmektedir.”
-Azer Nefisi
Tahran’da Lolita Okumak’ın yazarı

“İran’daki hayranlarının bir bölümü onu ‘çelik kadın’ olarak adlandırıyor. İran insan hakları savunucusunun elbette altından bir kalbi var. İslam Cumhuriyeti’nin vicdanı haline gelişi, ancak Şirin Ebadi’nin kararlılığıyla açıklanabilir.”

Bununla birlikte Ebadi’yi sadık bir kız çocuğu, bir eş ve bir anne olarak okuyoruz. Devrim yıllarından itibaren sayısız arkadaşının ve akrabasının ülkeyi terk edişine tanık olsa da ve sonu gelmeyen baskılar yaşasa da o İran’dan vazgeçmeyi reddediyor. Bu nedenle bugün, sahip olduğu cesaret ve kararlılıkla, İran’ın kaderini belirleyen önemli isimlerden biri kabul ediliyor ve bir gelecek umudunu temsil ediyor.  

İran Uyanıyor
Devrim ve Umut Üzerine Bir Biyografi isimli 261 sayfadan oluşan kitap ; Şirin Ebadi tarafından yazılmış ve TİMSAH KİTAP yayınevinin 01.11.2008 tarihinde yayımlanmıştır.