Hüsnü Özyeğin Kimdir?

tarafından
449
Hüsnü Özyeğin Kimdir?

Ünlü İş İnsanı Hüsnü Özyeğin Kimdir?

 Ünlü iş insanı Hüsnü Özyeğin kimdir sorusu oldukça merak edilen bir sorudur. Özyeğin ünlü bir girişimci, iş adamıdır. 1987 yılında kurduğu Fiba Holding‘in sahibidir. Fiba Holding ulusal ve uluslararası alanda kendini kanıtlamış, saygınlığı bilinen bir holdingdir. Özyeğin Üniversite’sinin ita amirliği görevini üstlenmiş olup, Özyeğin Üniversite’sinin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yapmaktadır.

Başarılı Bir Akademik Hayat

Özyeğin 1945 yılında İzmir’de doğmuştur. Başarılı bir akademik kariyere sahip olan Özyeğin, Robert Akademi’den ve Oregon State University İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü yüksek bir ortalama ile bitirmiştir. Yüksek lisansını Harvard Business School’da yaparak işletme master diplomasını alan ikinci Türk olma başarısını elde etmiştir. Özyeğin, akademik kariyerinde ilerledikten sonra çeşitli önemli kurumların yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır. 1974 ve 1977 yılları arasında Pamukbank T.A.Ş. yönetim kuruluğu üyeliğini, 1977 ve 1984 yılları arasında Pamukbank T.A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyeliğini, 1984 ve 1987 yılları arasında da Yapı ve Kredi Bankası‘nda önemli görevler yapmıştır.

Hüsnü Özyeğin hayatı boyunca önemli görevlerde bulunmasının yanı sıra üstün bir girişimcilik göstermiştir. Kariyeri boyunca 99 şirket kurarak önemli başarılara imza atmıştır. 1987 yılında Finansman AŞ’yi kurmuş olup, 2010 yılına kadar Finansbank Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Finansbank AŞ’de üstün başarılarına başarı katmıştır ve 2006’da Finansbank’ın National Bank of Greece’e satışı ile Türkiye’de bir ilke imza atılmıştır. Özyeğin’in başarıları sayesinde Türkiye’de o zamana kadar yapılan en büyük dış ticaret yatırımı yapılmıştır. Kurmuş olduğu Fiba bugün itibariyle 15 farklı ülkede farklı birçok sektör için hizmetlerini devam ettirmektedir.

İnsan Özüne Verdiği Değer ve Sosyal Sorumluluk Yatırımları

Başarılı iş adamı imajının yanında manevi değerleri yüksek bir insandır. İnsana yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğu anlayışı ile hareket etmiştir. Hüsnü Özyeğin Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın yönetim kurulu başkanlığını yapmış ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın yönetim kurulu üyeliğini üstlenmiştir. Ayrıca Harvard Business School Dekan Danışma Kurulu üyesi olmuştur. Ülke için yapmış olduğu hizmetlere karşılık olarak TBMM tarafından Özyeğin’e “Üstün Hizmet Ödülü” verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Azad Yılmaz Kimdir ? başlıklı makalemizde Azad Yılmaz, Azad Yılmaz kaç yaşında ve Azad Yılmaz kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.