Ali Koç Kimdir?

tarafından
263
Ali Koç Kimdir?

Ünlü İş İnsanı Ali Koç Kimdir?

Ünlü iş insanı Ali koç kimdir? Ali yıldırım Koç, 2 Nisan 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ali Koç’un annesinin ismi Çiğdem babasının ismi Rahmi Koç’tur. Ömer Koç ve Mustafa Koç isimlerinde iki abisi vardır. Ali koç 1992 yılında askerlik görevini yapmıştır.

21 Ekim 2005 yılında Nevbahar Demirağ ile evlenmiştir. America House Tour Teksas’ta Ekonomi ve İş İdaresi eğitimi alırken Nevbahar Demirağ ile tanışmıştır. Nevbahar Hanım ile evliliğinden bir kızı ve bir oğlu vardır. İsimleri Leyla Koç ve Kerim Rahmi Koç’tur. Ali Koç öğrencilik yıllarında aile holdingleri içerisinde birçok kademede görev alarak kariyerinde yükselmiştir. 2013 yılında Bank of Amerika bünyesinde küresel danışmanlık komitesine girmiştir. 2016 yılında abisi Mustafa Koç hayatını kaybetti. Daha sonra Koç holding yönetim kurulu başkanlığına Ömer Koç geçmiştir. Ali Koç’ta yönetim kurulu başkan vekili olarak görevine devam etmiştir.

Ali Koç

Ünlü iş insanı Ali koç kimdir? Ali koç Londra’da 1980 yılında Harrows School’da okumuştur. Bu okuldan 1985 yılında mezun olup 1989 yılında Rice üniversitesinden lisans diplomasını aldıktan sonra 1995 ve 1997 yılları arasında Boston Amerika Massachusetts Harvard üniversitesinde yüksek lisans öğrenimini tamamlayıp Amerika’da birçok önemli kuruluşta çalışmıştır. Ayrıca Koç Holding As. Yönetim kurulu üyesi, kurumsal iletişim ve bilgi grup başkanı olarak çalışmıştır. 1986 yılında Otosan A.Ş. Ford Motor Company’nin ortaklığı ile birlikte otomobil montajı alanında çalışmıştır.

1987 ve 1988 yıllarında Koç Holding A.Ş. Otomotiv grubunun bağlı olduğu otomotiv üretimi ile bayi ağları üzerine çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Bayi çalışmalarının tekrar yapılandırılmasında önemli rol üstlenerek üst yönetim ile çalışmıştır. 1997 ve 2000 yılları arasında Koç Holding Anonim Şirketinin stratejik planlama grup başkanlığında ” İş Geliştirme Koordinatörü” olarak görevini sürdürmüştür. 2000 yılından itibaren Koç topluluğu bilgi grubu yürütme komitesi başkanı olarak ”İş Geliştirme Koordinatörü” unvanı ile çalışmalarını devam ettirmiştir. 2006 yılından sonra Koç Holding şirketinin kurumsal iletişim ve veri grubu başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

2009 yılından itibaren TÜPRAŞ yönetim kurulu üyesidir. Bunun dışında Fenerbahçe spor kulübünde iki dönem yöneticilik kariyeri vardır. 2017 yılında Yapı Kredi Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapmıştır. Aynı yıl içerisinde Forbes ekonomi dergisinin düzenlemiş olduğu araştırmalar sonucuna göre Türkiye’nin en zengin 100 Türk listesinde sahip olduğu 700 milyon dolar servetiyle ellinci sırada yer almıştır.

Doğum tarihi : 2 Nisan 1967
Doğum Yeri : İstanbul
Bitirdiği okul : Rice Üniversitesi; Harvard Üniversitesi
Eşi: Nevbahar Demirağ (e. 2005)
Yerine geldiği: Aziz Yıldırım
Mesleği: İş insanı · Spor yöneticisi
Net değeri: $700 milyon (2017)

Bir önceki yazımız olan Azad Yılmaz Kimdir ? başlıklı makalemizde Azad Yılmaz, Azad Yılmaz kaç yaşında ve Azad Yılmaz kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.